YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI

Bölge itfaiyesinin yangın mahalline gelişine kadar geçen süre içerisinde yangını baskı altında tutarak yayılmasına mani olmak amacıyla tasarlanmış, küçük kapasitelileri hafif, pratik kullanımlı, büyük kapasitelileri ise kolay taşıma, sürat ve manevra rahatlığı açısından tekerlekli olarak üretilen yangın söndürücülerdir.Kaynaklı (dikişli) veya çelik çekme (sıvama) metotları ile imal edilirler.TSE ve CE normlarına uygun, komponentleri yüksek kaliteli ve belgeli olup her sınıf yangında başarı ile kullanılmaktadır.
Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücüler
Karışımındaki mono amonyum fosfat oranı genellikle %40 veya %90 düzeyinde bulunan, yangını boğma, radyasyon yalıtımı ve zincirleme reaksiyonu kırma etkisiyle söndüren kimyasal tozlu söndürücülerdir.A,B,C sınıfı her türlü yangın riski taşıyan ortamlarda güvenle kullanılırlar. 1Kg.-2Kg.-4Kg.-6Kg.-9Kg.-12Kg. ve 50Kg. kapasitelerde üretilirler.
Köpüklü (FOAM) Yangın Söndürücüler
Sentetik veya protein esaslı köpük konsantrelerinin belli oranlarda suyla karıştırılmasından elde edilir.Bu karışım yanan yüzey üzerinde bir film tabakası oluşturarak alevin, ortamdaki oksijen ile irtibatını keser ve soğutur.Dolayısıyla boğma ve soğutma etkisi yangını söndürür.Özellikle köpüklü söndürücüler, akaryakıt yangınlarını söndürmek, patlayıcı gazların yayılmasını önlemek, yangın yüzeyini soğutarak yeniden yanmasına engel olmak maksadıyla kullanılır.6 Lt.-9Lt. ve 50Lt. kapasitelerde üretilirler.
Karbondioksit (CO2) Gazlı Yangın Söndürücüler
Co2 renksiz, kokusuz ve havadan 1.5 kat ağır, bir gazdır.Söndürücü içerisine yüksek basınç altında doldurulur.Gaz serbest hale geçince yaklaşık 450 kat genleşir ve ısısı - 78°C' a düşer.Bu esnada boşaltıldığı ortamdaki yanma ısısını düşürür, oksijen miktarını azaltır ve ağırlığından dolayı yanan madde üzerine çökerek söndürme işlevini tamamlar.B, C sınıfı, özellikle parlayabilir sıvılar ve elektrik tehlikelerini de kapsayan yangınlarda kullanılmalıdır.İletken değildir, elektronik/elektrikli cihazlara zarar vermez.2Kg.-5 kg.-10Kg.-30Kg. ve 45Kg. kapasitelerde üretilirler.