HAVALANDIRMA SİSTEMİ

Hangi maddeyle çalışılırsa çalışılsın. işyerinin havalandırılması kesinlikle şarttır. Ancak havalandırma; tehlikeli gazlara, tozlara, buhar ve dumanlara karşı çok sınırlı bir koruma sağlar. Etkili havalandırma sistemleri her işçi için kimyasal maddeye bulaşmış, temiz bir nefes alma ortamını sağlar. Tehlikeli maddelerle dolu hava kaynağından (tehlikeli maddenin ortama yayıldığı yerden) alınıp uzaklaştırılabilirse ve bu hava çalışma ortamına geri dönmezse etkili bir havalandırma sistemi sağlanmış olur. Ancak böyle havalandırma sağlanmış olsa dahi, işyerine taze ve temiz hava sağlayan bir başka havalandırma sisteminin diğeriyle birlikte bulunması şarttır. Birçok işveren ve yönetici işyerinde aircondition kullanımı, yeterli bir havalandırma sayma yanılgısı içindedirler. Gerçekte air-coindition sistemleri havalandırma amacıyla değerlendirildiğinde pencereleri açmaktan bile daha az etkilidir. Çünkü air-condition sistemleri ile normalde, odadaki havanın günde ancak yüzde 80 i değişebilir. Havalandırma sistemleri bakımı da son derece önemlidir. Filtrelerinin temizliği, boruların sızdırmazlığı periyodik olarak test edilmelidir. Elektrik kesintilerine karşı havalandırma sistemleri için jeneratörler ve diğer yedek güç kaynakları hazır tutulmalıdır. Sistemin etkinliğini kontrol etmek için, özellikle stratejik bölgelerden hava örnekleri alınarak laboratuarda test edilmelidir. İşyerindeki kirli hava arıtılmadan doğrudan doğruya dışarı verilirse, bunun çevre kirlenmesine katkıda bulunacağı unutulmamalıdır. Bunun sorumluluğunu işveren ve yöneticiler üstlenir.
Jet fan Otopark Havalandırma Sistemleri
Müşteri talepleri doğrultusunda anahtar teslim Otopark havalandırma sistemleri kurabildiği gibi; sistem dizaynı, şartname oluşturulması ve sistemin devreye alınması konularında da müşterilerine hizmet sunabilmektedir. Sistem gereği olarak müşterilerine jet fanlar, duman egzoz fanları, hava damperleri, sistemi kontrol edecek otomasyon paneli ve CO algılama sistemi ve tüm bunların projelendirilmesini de sunabilen GÜRSAN MEKANİK, talep edilmesi halinde otopark havalandırması için CFD (Computational Fluid Dynamics) de sunabilmektedir.
Sistemin Kullanım Alanları
Jet Fanlar kapalı mekânlarda yangınla beraber oluşan dumanın dışarı atılması için kullanılmaktadır. Yangınlarda çoğu insan dumandan dolayı boğulmaktadır. Bu nedenle kapalı olan bodrum katı, otopark ve tünel gibi içinde insan olan mekanlarda oluşabilecek yangınlarda ortaya çıkan dumanın biran evvel dışarı atılması için kullanılan bir sistemdir.